יום שישי, 15 בפברואר 2019

צפת, שלושה ספרים וגעגוע


כשהייתי ילדה, נקלעתי בטעות לערב שירה וסיפורים סביב המדורה. 
כמו פרפר לאש, נמשכתי למעגל היושבים והקשבתי, והרגשתי, והערצתי ובכיתי וחזרתי לשם שנה אחר שנה, להקשיב שוב לסיפורים על  אנשים שהיו ואינם. לסיפורים על מלחמה, ושלום ותקווה.

אני חושבת שכבר אז התחלתי להתעניין בהיסטוריה של צפת, וכשצעדתי בסמטאותיה ראיתי רחובות ועליהם שכבות על גבי שכבות של סיפורים מתקופות שונות. הסיפור של צפת לדורותיה משתלב עם שאר סיפורי הגליל למארג אחד רחב. גם הרחוב הכי אפור ומוזנח יתעורר לחיים ויצבע בגוונים מרהיבים אם המטיילים בו ידעו לפחות סיפור אחד על בית אחד או איש אחד שפעם היו בו. 


ספרים שכדאי לקרוא כשמטיילים בצפת


בצל המצודה / מאיר מיבר מייברג
מאז ומעולם ליוותה אותי התחושה שסיפורם של אנשי העיר צפת אינו ידוע לכולם. שכפי שהעיר שוכנת לה בשקט בין הרי הגליל, עם ימי זוהר שחלפו לבלי שוב, כך גם סיפורם נשכח ושקע בין ארכיבי ההיסטוריה. וחבל, כי סיפור מרתק יש לעיר ולתושביה. מי שירצה לקרוא את הספר בוודאי יצטרך להשקיע מאמץ קל באיתורו בספרייה מקומית או חנות יד שנייה, אך המאמץ ישתלם ותזכו לקרוא תיעוד מרתק על מערך ההגנה של צפת בימים שלפני מלחמת השחרור. מאיר מיבר, מחבר הספר, היה מנהיג ומפקד צפת במהלך מלחמת השחרור.

כלה / אורה אחימאיר 
העלילה מתרחשת בצפת ובירושלים בימי המנדט הבריטי ומשקפת את חיי היום יום של אותה התקופה, את הדברים הטובים והפשוטים לצד אירועי ההיסטוריה. הספר הזה ייקח אתכם למסע בזמן. גיבורת הספר היא בת למשפחה חסידית בצפת שמנסה לבחור את גורלה ומנווטת בחייה בין שברון לב ויצר הישרדות. 

אגדת צפת - חיים ופנטסיה בעיר המקובלים / עלי יסיף
מאז ומעולם צפת הייתה אפופה באווירה מיסטית. האר"י הקדוש קבע שם את מקום מגוריו ותלמידיו המשיכו את דרכו. שמה של צפת נקשר לעד עם תורת הקבלה, עם סיפורי צדיקים ומעשי ניסים. משהו מהאווירה הזאת השתמר בה עד היום. בספר "אגדת צפת" תוכלו לקרוא על כמה מן האגדות שנוצרו בצפת והועברו מפה לאוזן לפני יותר מארבע מאות שנים. האגדות והסיפורים מייצגים את הוויה הצפתית ברוח התקופה בקהילות היהודיות.מקומות שכדאי לבקר בהם כדי לספוג מהאווירה מיוחדת של צפת

מרכז אסנט - מכון ללימודי קבלה, שמציע מגוון פעילויות, הרצאות, סיורים וסופי שבוע ברוח הקבלה. כמו כן הם מציעים מספר אפשרויות אירוח ולינה בבית הארחה או באכסניה.

בית כנסת האר"י - זהו אחד מבתי הכנסת העתיקים בצפת, הוא מרשים מבפנים ומבחוץ.

ביקור בסמטאת הגלריות וברובע האמנים -  לא רק קדושים וחסידים נמשכו להגיע לצפת, בשל האווירה והיופי המיוחדים שלה, היא משכה את לבם ועינם של אמנים רבים שהגיעו לצפת החל משנות ה-50 ועד היום. 

מצודת צפת - ממוקמת על גבעה גבוהה במרכז העיר, ממנה תוכלו להשקיף על הנוף הגלילי ולראות מרחוק איך ישן משתלב עם חדש. במצודה נמצאים שרידים קדומים מהתקופה הכנענית ובזמן מלחמת העצמאות נערכו במקום מספר קרבות קשים.

מוזיאון בית המאירי - מוזיאון היסטורי שמתעד את היישוב היהודי בצפת במהלך מאתיים השנים האחרונות. לצד מידע מרתק תוכלו לראות תערוכה של חפצים ופרטי לבוש שנשתמרו לאורך השנים. המוזיאון שוכן במבנה ייחודי מהמאה ה-16 וזאת עוד סיבה טובה לבקר בבית המאירי.


***

פוסט זה נכתב כחלק משיתוף פעולה של בלוגריות טיולים עם בלוגריות של אוכל. כחלק מהפרויקט התארחתי בבלוג של עופרי זוטא המקסימה, שם תוכלו לקרוא עוד על צפת והגליל וגם לקבל מתכון מיוחד שמזכיר טעמים מתוקים של בית ומשפחה.

לקריאה נוספת על מקומות וטעמים:

רבקה קופלר מתארחת בבלוג "התבלינים של איילת"

מיכל מנור מתארחת בבלוג "מיס פטל"

כרמל קמין מתארחת בבלוג "טעמים מקצה העולם"

נירי שאול מהבלוג "אמא מטיילת לבד" בשיתוף פעולה עם תמר שוורצברד 
מהבלוג "עיניים גדולות"