יום שלישי, 18 בדצמבר 2018

אגדת חורף - טיול בציריך
כשמטיילים ברחובותיה של ציריך כדאי לנשום. אפשר לנשום. האוויר שם שונה. העיר לא אוטמת את השמיים עם גורדי השחקים ומפלצות הבטון העירוניות. יש מרווח בין הלב לעננים.


כשמטיילים לאורך נהר הלימאט, כדאי לעשות זאת לאט, באצילות, כמו הברבורים במים. להגביה צוואר, להתבונן סביב ולראות את השתקפות הגדה השנייה מספרת סיפור אגדה.

חזרתי מארבעה ימים קסומים בציריך. טיילתי בתחילת חודש דצמבר וראיתי את העיר מקושטת ומוארת לכבוד חג המולד, ביקרתי גם בשוקי הכריסמס העליזים, התהלכתי שעות בעיר העתיקה, ראיתי תערוכות מעניינות  וגם נסעתי יום אחד ללוצרן.

ציריך נחשבת לאחת הערים היקרות בעולם, אך אל תתנו למחירים הגבוהים להרתיע אתכם מלבקר בה. בתכנון נכון אפשר לחסוך בעלויות. הקדשתי לנושא פוסט נפרד ואילו בפוסט הזה אני מזמינה אתכם לצאת לטיול וירטואלי בין פינות החמד של ציריך.אורות חג המולד בציריך
לקראת חג המולד העיר היפה הופכת למוארת ונוצצת, קישוטים בכל רחוב, בכל חלון ראווה. יש בציריך מספר שווקים לכבוד הכריסמס, הם נפתחים לקראת סוף נובמבר ונשארים פעילים עד החג עצמו. השוק שאהבתי במיוחד נמצא מול בית האופרה, קרוב לעיר העתיקה. הדוכנים מעוצבים כמו בקתות קטנות, הכל מקושט ומואר. לקראת שעות הערב המקום מתמלא באנשים, חלקם תיירים, אך גם הרבה מקומיים שסיימו לעבוד. במשך היום האווירה יותר רגועה ואפשר בקלות למצוא מקום לשבת או לאכול. בשוק יש דוכני מזון רבים, וזה מקום טוב לטעום בו אוכל שוויצרי, או אוכל מסורתי של החג. למשל רקלאט, פונדו או גלוויין. 
העיר העתיקה
אחד הדברים האהובים עליי הוא ללכת לאיבוד בין סמטאות עתיקות עם אור ראשון של בוקר, כשהעיר עדיין נמה. בציריך החורפית זה אפשרי רק בימי ראשון, משום שהשמש זורחת בשעה מאוחרת יחסית, ועד אשר החושך מפנה מקום לגוונים העדינים של הבוקר, העיר כבר שוקקת חיים. באחד מספרי הילדות האהובים עליי הייתה תמונה של ילדים הולכים לבית הספר בחושך. תמיד הסתקרנתי לדעת איך זה מרגיש. אז בשבע בבוקר, בדצמבר, ראיתי אנשים הולכים לעבודה, ממהרים, או יושבים בבית קפה חמים כשבחוץ עדיין לא עלתה השמש. סגרתי מעגל.

כשמטיילים בעיר העתיקה בציריך כדאי לצאת מתוך זרם התיירים ברחוב הראשי, לפנות לרחובות צדדיים וסמטאות צרות ולראות לאן הם מובילים. בכל רחוב אליו תפנו יש בניין יפה, כיכר או מזרקה. 


סופרים רבים, משוררים ואנשי רוח התגוררו פעם בציריך: תומאס מאן, ג'יימס ג'וייס, אלברט איינשטיין, זאת הייתה הטריטוריה שלהם. העיר העתיקה בציריך שמורה היטב, תצעדו בה עם אור ראשון של בוקר ותרגישו לרגע שהעבר וההווה מתמזגים לכדי ישות אחת חיה ופועמת.

תצפית מגבעת לינדהוף 
אחרי שטיילתם לאורך הנהר ובין הסמטאות, כדאי להעפיל לגבעת לינדהוף ולראות כיצד הכל נראה מלמעלה. אל חשש, לא מדובר בעלייה קשה. אני הגעתי לשם לקראת שקיעה, קצת התחיל להחשיך, וכבר ניתן היה להבחין באורות הבתים ובעשן מהארובות שמיתמר מעל הגגות האדומים והאפורים. מרחוק ראיתי כמה עצים שעדיין מתהדרים בעלים צהובים או כתומים, מוספים צבע לעיר הנשקפת מנגד. בסתיו בוודאי זה יפה ומרשים עוד יותר. 
שוק האיכרים Burkliplatz
בשוק מוכרים בעיקר פירות, ירקות ופרחים, ויש גם כמה דוכנים של מאפים וגבינות. השוק אינו גדול, אך הוא מלא חן וקסם. ואם יש לכם הזדמנות, כדאי לראות איך נראה שוק בשוויץ. אף אחד לא צועק, לא דוחף, יש מרווח בין דוכן לדוכן. המקומיים עושים קניות בנחת. הסחורה טרייה וצבעונית, חגיגה לעיניים. פתוח בימי שלישי ושישי 06:00 – 11:00 בבוקר. כתובת: Burkliplatz.מוזיאון הגילדות - Zunftstadt

המוזיאון נמצא בעיר העתיקה, בבניין ישן ומקסים בן כמה מאות שנים. אין שם תצוגה כמו במוזיאון רגיל, אלא רק מיצגים אור-קוליים שמסבירים על ההיסטוריה של הגילדות בצירך, וכמובן שעל הדרך לומדים עוד הרבה דברים שקשורים להיסטוריה ולמנהגים שונים. יש גם הסבר באנגלית. 

החלק הכי נחמד בביקור היה כאשר נתבקשנו לשבת בסירה, כמו בתמונה למטה, וכך לצפות בסרטים שהוקרנו בשני צידי החדר. להרגשתי מדובר במוזיאון וסרטים שאמורים להיות חלק מסיור לימודי של תלמידים בבית הספר, אבל מי אמר שמבוגרים לא יכולים גם ליהנות?

סך הכל היה מעניין מאוד, וכדאי להקדיש לביקור כשעתיים. רק שימו לב שהמוזיאון פתוח רק בימי ראשון בין השעות 13:00 – 17:00. 
מוזיאון הספרות - 
Strauhof
התערוכה במוזיאון מתחלפת מעת לעת, וכאשר אני ביקרתי שם הציגו תערוכה שעסקה במרי שלי, פרנקנשטיין ובינה מלאכותית. המוזיאון די קטן ורק לחלק מהמיצגים היה הסבר באנגלית. אך היה מעניין לבקר בתערוכה שעוסקת ביצירה ספרותית, במיוחד אחת שקשורה לשוויץ, כי מרי שלי כתבה את הספר בזמן שביקרה את לורד ביירון בג'נבה. באחד הערבים בהם בילו ביחד, הציע לורד ביירון לחבריו שיכתבו סיפורי רוחות ואימה ויערכו תחרות ביניהם. כך נולד פרנקנשטיין. 

North America Native Museum
ציפיתי מאוד לביקור במוזיאון NONAM ולתערוכה המעניינת על ה Katsina , אלו דמויות מגולפות מעץ שמהוות חלק מהמסורת השבטית האינדיאנית. בתערוכה נאספו 250 דמויות כאלו מאוספים פרטיים שונים. אני מרגישה שקיבלתי הצצה נדירה למשהו עם ערך רב, היסטורי, רגשי ותרבותי. אך לצד זאת הבנתי שאינדיאנים רבים היו רוצים לראות את הדמויות האלו חוזרות לחיק השבט ושאין זה ראוי להציגן לראווה. גם התברר לי שהדרך בה הן הגיעו לאוספים פרטיים לא הייתה כשרה. הן נבזזו, נגנבו והועברו מיד ליד לאורך השנים. אז לצד ההתלהבות לראות כל כך הרבה דמויות כאלו משבטים שונים, מוצגות אחת ליד השנייה, הרגשתי שזה לא בסדר. שהן שייכות למישהו אחר. מורשת של מישהו אחר. שהן צריכות לחזור הביתה.

את כל המידע על התערוכה הצלחתי להבין בקושי, כי אין שום הסבר באנגלית בכל המוזיאון, גם לא בתערוכה הקבועה. גם הצוות לא כל כך עזר, לא מחוסר רצון, יותר בשל מחסום השפה. בסופו של דבר הצליחו למצוא עבורי עלון באנגלית עם הסבר כללי על התערוכה הזמנית. למרות הכל זאת הייתה חוויה מעניינת. בוודאי הייתי מפיקה יותר אילו היה לי מידע שישלים את המראות, אך עדיין אני ממליצה לכל מי שמתעניין באינדיאנים ובתרבויות שבטיות לבקר שם. המוזיאון נמצא מחוץ למרכז העיר, נסיעה של רבע שעה בתחבורה הציבורית. אפשר בדרך לעצור בגן הסיני, או לשלב טיול לאורך הנהר. ובכלל, זה תמיד מעניין לצאת קצת מהאזור התיירותי ולגלות זוויות אחרות של העיר. בית הקפה Odeon
אם תרצו לשבת בבית קפה וותיק שהיה גם מקום הבילוי המועדף של סופרים ואנשי רוח רבים, הרי שזה המקום. אלו כמובן לא אותם השולחנות והכיסאות אליהם הם הסבו וניהלו דיונים מעמיקים, אך משהו מהעיצוב נשמר, ועם כמה תמונות ישנות שתלויות שם אפשר בקלות לדמיין איך זה היה פעם. במשך השבוע בית קפה פתוח החל מ 07:00 בבוקר ובסופי שבוע החל מ 09:00. 
בית הקפה Sphe'res
אם Odeon היה מקום הבילוי המועדף בקרב סופרים מהמאות הקודמות, אז Sphe'res הוא כנראה בית הקפה של סופרים בני זמננו. מדובר בבית קפה שהוא גם חנות ספרים, שזה תמיד שילוב טוב בעיניי. הוא לא במרכז העיר, אבל עשר דקות בתחבורה הציבורית, ועוד כמה דקות של הליכה ואתם שם. כמעט בעולם אחר, שונה לחלוטין מהמרכז השוקק של ציריך. העיצוב תעשייתי, אך הספרים והקפה משרים אווירה חמה ונעימה, וכל באי בית הקפה עוסקים בקריאה או בכתיבה.
יום טיול ללוצרן
בחרתי בלוצרן כיעד לטיול יום מחוץ לציריך. בדיעבד, אולי היה כדאי לחלק את הטיול ליומיים בלבד בציריך ועוד יומיים במקומות אחרים. אבל אני מעדיפה לטייל בנחת. גם תחזיות מזג האוויר היו קודרות ולכן הסתפקתי ביום אחד בלבד מחוץ לעיר. בסופו של דבר השמש יצאה מבין העננים כשהייתי בלוצרן, מה שגרם לי להצטרף באופן ספונטני להפלגה באגם. יש הפלגות שונות, עם רציפים ותחנות שאפשר לרדת בהן ולטייל. אני בחרתי בהפלגה הקצרה ביותר שנמשכה כשעה.

אומרים על לוצרן שהיא העיר הכי יפה בשוויץ. לא טיילתי מספיק בשוויץ כדי להחליט האם זה נכון. אבל היא באמת יפה, על גשריה ורחובותיה העתיקים. גם בלוצרן האווירה והתפאורה חגיגיות לקראת חג המולד. יש דוכנים, תזמורת ויין חם. השוק בלוצרן היה שונה מאלו שבציריך, בדוכנים נמכרו עבודות יד, המחירים היו סבירים והאווירה יותר משפחתית וקהילתית למרות המוני התיירים. 


הנסיעה מציריך ללוצרן אורכת כשעה ברכבת. למי שמחזיק בכרטיס ציריך עדיף לרכוש כרטיס ללוצרן בקופה ולא במכונה האוטומטית, כך תקבלו הנחה על הנסיעה. 


אהבה חדשה
ציריך נכנסה לי ישר ללב, ולא נראה שהיא תעזוב בקרוב. יש בה אווירה מיוחדת, במיוחד בחורף. אמנם היא יקרה, אך יש הרבה דברים שהם בחינם, כמו המים, טיול לאורך האגם, חלומות, רגעים יפים של שקט והשראה, ריח תנורי העצים, המראה של גגות העיר מלמעלה וההנאה מלטייל בעיר שהכול בה מדויק ומתוכנן כמו שצריך.

ספר שכדאי לקרוא כשמטיילים בציריך:
החלומות של איינשטיין / אלן לייטמן
אמנם הסיפור מתרחש בברן, אך תיאור הסמטאות העתיקות די דומה לאלו שבציריך, ויש גם משהו באווירה השוויצרית כנראה, ובתחושה שכתבתי עליה בתחילת הפוסט, שהעבר וההווה מתערבבים, שהזמן נע באופן אחר. ועל כך בדיוק כתוב בספר, על איינשטיין הצעיר שחולם על עולמות זמן שונים. זה ספר קטן שמרטיט את הלב ונוגע עמוק בפנים.22 תגובות:

 1. פוסט ברמה.כל הכבוד! ! ! :)

  השבמחק
 2. חייבת להודות שציריך הפתיעה גם אותי. בגדול! היא הפכה לאחת הערים האהובות עלי. משהו באויר גורם לתחושה חיובית ונינוחה.

  השבמחק
  תשובות
  1. גם אני חשבתי שזה משהו באוויר הצח :)

   מחק
 3. תודה על המתנה המיוחדת הזו ביום שלי! מאוד אהבתי לאחוז בידך ולטייל איתך טיול כזה רומנטי ויפה! אגב, עקבות מארי שלי וביירון טבועים עמוק בליגוריה, אז כדאי לטייל בעקבותיהם גם לשם...

  השבמחק
  תשובות
  1. מעניין מאוד, אני אקרא על זה. ותודה :)

   מחק
 4. ליען, מרגיש כמו פוסט מהאגדות, שנים לא הייתי בציריך, אבל דרך העיניים שלך היא נראית קסומה ואצילית, החורף הולם אותה וגם את הכתיבה שלך.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה מיכל, ציריך וחורף זה חיבור מיוחד.

   מחק
 5. גם אני מאד אהבתי את ציריך ואת לוצרן, והחזרת לי זכרונות ישנים... נראה שהיתה לך חופשה רגועה וכייפית. הצלחת להעביר את האווירה הנעימה במילים ובתמונות.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה אורה, זכרתי שאמרת לי שאהבת מאוד את לוצרן. היא דווקא הייתה קצת פחות רגועה מציריך, אבל יפה ומקסימה בדרכה שלה.

   מחק
 6. ליען את כזאת מקסימה שאפילו את הנוקשות השויצרית הצלחת להמיס. ציריל ולוצרן שלך נראות כך כך נעימות ומזמינות. אין ספק שאוירת חג המולד מוסיפה לחינניות של המקום. אהבתי מאוד את התיאןרים הנינוחים שלך. תודה רבה על ההמלצה על הספר.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה, עכשיו אני סתם מסמיקה :)

   מחק
 7. איזה כיף זה ללכת לאיבוד בסימטאות של ציריך שלך, יחד איתך.

  השבמחק
  תשובות
  1. זה באמת אחד הדברים האהובים עליי. שמחה שאהבת את הפוסט רחלי!

   מחק
 8. ממש הרגשתי שאני שם איתך... תודה על החוויה

  השבמחק
  תשובות
  1. במובן מסוים באמת היית איתי :)

   מחק
 9. איזה תאור יפה של ציריך! הייתי בה מאד מאד מזמן ואני זוכרת אותה כעיר די משעממת. כנראה צריך לטייל בה בעונה המתאימה.

  השבמחק
  תשובות
  1. את כנראה צודקת, כי האורות והקישוטים תרמו מאוד לאווירה.

   מחק
 10. ליען, עד עכשיו החוויות שלי משוויץ לא עוררו בי עניין לחזור ולבקר בה. התיאורים שלך מציגים אותה באור יותר מושך. נראה שמשהו באוויר ובאווירה של ציריך התחבר לך טוב. נשמע שהיתה לך חופשה קסומה.

  השבמחק
 11. מקסים,פוסט מושקע אהבתי את תיאורי המוזיאונים הנופים ובתי הקפה, שוויץ מדהימה וייחודית בעיקר בגלל הטופוגרפיה שהשפיעה על הכלכלה. תודה

  השבמחק
 12. תודה על פוסט חורפי שהעלה בי זכרונות ישנים משווייץ, שנים שלא ביקרתי בה. אני זוכרת את הגשר בלוצרן, הוא גשר מקורה מקושט בהרבה אדניות. אם יש לך תמונות ממנו ותרצי לספר עליו אשמח מאוד שתתשתפי בפוסט על גשרים שאני רוקחת בימים אלו.

  השבמחק
 13. פוסט שממש עושה חשק! ציריך לגמרי נכנסת לרשימה שלי לכריסמס הבא! תודה ששיתפת

  השבמחק