יום ראשון, 4 ביוני 2017

מגלים עולם - המלצות על ספרי ילדים" העולם הוא ספר, ואלו שאינם מטיילים בו קוראים רק דף אחד" - סיינט אוגוסטין.

אני ממש מתחברת לציטוט הזה, ולא סתם הוא מופיע גם בבאנר העליון של הבלוג. כילדה, הקריאה בספרים עוררה בי את הסקרנות ללמוד על העולם, להכיר מקומות ומנהגים שונים וכמובן גם היסטוריה.


רציתי לכתוב פוסט לקראת שבוע הספר, משהו שיחבר בין קריאה ולמידה על העולם. זה הצריך ממני לקרוא די הרבה ספרים (דרך אגב, זה היה ממש כיף!) והתוצאה לפניכם: רשימת המלצות לספרי ילדים שמלמדים על ארצות ומקומות, וגם כמה ספרים שמעוררים את יצר ההרפתקאות. סדרת ילדי העולם / אסטריד לינדגרן

לא סתם הענקתי לסדרת ילדי העולם את הכבוד של המקום הראשון ברשימה. אמנם לא סידרתי את ההמלצות לפי דירוג מסוים, אבל אם הייתי בוחרת לדרג, אין ספק שאלה-קרי הילדה מלפלנד, לצד נוריקו-סאן הילדה מיפן ושאר חבריהן מהסדרה היו מגיעים למקום הראשון.

הספרים מתארים את חייהם של הילדים בארצות השונות ומלווים בצילומים יפים של הצלמת חנה ריבקין בריק. הקריאה בספרים מאפשרת הצצה לחיים במקומות אחרים ותוך כדי כך מלמדת את הקורא הצעיר על העולם. אהבתי במיוחד את הצילומים בשחור לבן. כי זה פשוט וראליסטי וכל כך שונה ממה שיש בספרי ילדים אחרים. העלילה והתמונות פוגשות את הקורא הצעיר בגובה העיניים. 


אם קראתם את הספרים בילדותכם, אולי יעניין אתכם לקרוא  על הסרט והמסע שעשתה דבורית שרגל בניסיון לגלות מה עלה בגורל הדמויות והיכן הן כיום.

עוד ספרים בסדרה: נוריקו -סאן הילדה מיפן, סיאה הילדה מאפריקה, לייבס ילדת הקרקס, דירק הילד מהולנד, נואי הילדה מתאילנד, סלימה הילדה מקשמיר, מוקיהנה מהוואי, מטי מפינלנד ובני הדודים משבדיה.

כתיבה: אסטריד לינדגרן . את הסיפור על נוריקו-סאן כתבה אלי ינס.

צילום: חנה ריבקין-בריק.

נוסח עברי: לאה גולדברג.

הוצאה לאור: ספרית פועלים.


רחוב בירושלים – מסע בזמן מתקופת המקרא ועד היום / חנה ודוד עמית


זהו ספר לילדים שגם מבוגרים יאהבו. הוא מתאר את ירושלים לאורך תקופות שונות בהיסטוריה: תקופת האבות, ימי בית המקדש הראשון והשני, התקופה הרומית, הביזנטית, המוסלמית, הצלבנית ועוד... ממש עד ימינו אנו.

עיקר הספר הם הציורים היפים והמפורטים ולצדם הסברים קצרים, בדיוק במינון הנכון. כל כפולת עמודים מוקדשת לתקופה אחרת. את הספר מלוות גם הדמויות של נדב ואורי שמתחבאים בכל תקופה וצריך למצוא אותם (כמו בספרי "איפה אפי"). באופן אישי פחות אהבתי את התוספת הזאת, כי בעיניי הספר נהדר בפני עצמו.

כתבו: חנה ודוד עמית.

איור: יבגני ברשקוב. 
הוצאה לאור: כינרת זמורה ביתן.הדלעת המופלאה / סבנד אוטו


זהו אחד הספרים שהכי אהבתי כשהייתי ילדה (ועד היום בעצם). לא מדובר בספר טיולים של ממש, לא תגלו כאן ארצות ותרבויות, אלא רק סיפור חביב שיכול להצית את הסקרנות והדמיון.

זה סיפור על דב ודובון שטומנים באדמה גרעין שצומח לדלעת גדולה. הדובים ההרפתקנים עוברים להתגורר בתוך הדלעת שבהתחלה נסחפת לים והם שטים בה כמו באנייה ובהמשך הדלעת ממריאה לשמים כמו כדור פורח. נראה שיש להם פתרון לכל מצב והם נשארים אופטימיים ומקבלים בברכה כל שינוי.


סיפר: לנרט הלסינג
ציר: סבנד אוטו 
נוסח עברי: פ. חותם
הוצאה לאור: עם עובד

אם תעלו מעט / יובל אלעזרי


זה ספר מקסים שפשוט התאהבתי בו. יש בו אלמנטים שאני מאוד אוהבת: מפות ואיורים ממבט על,כמו ממעוף הציפור. הסיפור מזמין את הקורא להתרחק מעט ובכך לראות את התמונה הגדולה. מהחדר יוצאים לרחוב, עולים עוד למעלה, רואים את העיר, את הארץ, את העולם ומגיעים אפילו עד החלל ותוך כדי כך לומדים על פרספקטיבה וקריאת מפות.


זה ספר שיהיה נחמד לקרוא עם ילדכם לקראת טיול, ואחר כך לתרגל בשטח את מה שלמדו בספר.

אפשר להתרשם מהספר באתר של המאיירת ליטל עמיר.

כתב: יובל אלעזרי. 

איורים: ליטל עמיר. 
הוצאה לאור: כנרת.


סדרת שוק הסיפורים / 
גרי בילי וקרן פוסטר

את הספרים מסדרת שוק הסיפורים גיליתי רק לאחרונה, אבל זה לא מנע ממני להתאהב גם בהם מיד. הספר מלווה את דיגבי בן השבע בסיורים השבועיים שלו בשוק העתיקות, שם הוא פוגש את מר שמונץ שמלמד אותו על העולם דרך הסיפורים של החפצים הישנים.

הספר מלווה בציורים יפים וחושף את הקורא למגוון נושאים רחב: ארצות, דמויות ואירועים היסטוריים, גיאוגרפיה ועוד.

הספרים בסדרה: ארנק המשי של מרקו פולו, לוח הצבעים של לאונרדו, הפאה הנכרית של מוצרט והמפה של קולומבוס.

כתבו: גרי בילי וקרן פוסטר. 

איורים: לייטון נויס וקרן רדפורד. 
הוצאה לאור: דני ספרים.

מבט מקרוב על מצרים העתיקה / לויד ג'ונז רוב


איזה ספר נהדר! במקור יצא באנגלית בהוצאת אוסבורן וחבל שלא מתרגמים את כל הספרים שלהם לעברית, כי הם איכותיים מאוד וניכרת השקעה רבה בכל פרט.

כפי שהבנתם מהכותרת, הספר מאפשר הצצה למצרים העתיקה, יש בספר יותר מ 70 חלוניות שנפתחות ומאפשרות לגלות אוצרות חבויים. כל זה מלווה באיורים יפים ומידע במידה הנכונה. זה בדיוק סוג הספרים האהוב עליי, שמאפשר למידה מהנה על תרבויות עתיקות והיסטוריה לצד ההנאה שבגילוי ובקריאה.


כתב: לויד ג'ונז רוב.
איורים: דיויד הנקוק.
הוצאה לאור: קוראים

אין כניסה להורים / סדרת ספרים לבני נוער בהוצאת העולם


סדרת מדריכי טיולים לילדים ונוער מבית לונלי פלנט, בישראל יצאו לאור בהוצאת העולם. עד כה התפרסמו בסדרה ספרים על לונדון, ניו יורק, פאריז ורומא. אהבתי מאוד את הרעיון וההגשה, יש מידע ממוקד על הרבה נושאים, החל מנגיעות של היסטוריה ותרבות וגם כל מה שיכול לעניין את החבר'ה הצעירים כמו אופנה, מוזיקה ועוד. כל זה מלווה בתמונות, איורים ועריכה גרפית שהזכירה לי קצת את הימים שהייתי קוראת את ראש אחד או מעריב לנוער.

מה שאהבתי בספרים האלו שהם מאפשרים היכרות עם העיר, עם התרבות וההיסטוריה המקומיים בצורה מהנה ומעניינת והכי חשוב- שמדברת בשפה של קהל היעד. זה ספר שיכול לעורר ציפייה לקראת הנסיעה וגם יכול לשמש כמדריך אלטרנטיבי בעת הטיול עצמו. אפשר להתרשם מהספרים באתר העולם. 

אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים / דוקטור סוס


קשה לי להאמין שיש מישהו שאינו מכיר את הספר הקלאסי והשנון הזה של דוקטור סוס. הוא נכנס תחת הקטגוריה של ספרים שמעוררים סקרנות והרפתקנות, אבל הוא גם פילוסופי ורב שכבות ולכן הוא אהוב כל כך גם על מבוגרים ומרבים לצטט ממנו לנאומים וברכות. הספר גם יכול להתאים כמתנה לאנשים שיוצאים לדרך חדשה. רציתי להביא בפניכם את הציטוט האהוב עליי, היה כל כך קשה לבחור רק אחד אבל בסוף הצלחתי:

"שם קורים הדברים,

שתדע לך,

למטיילים עם רגלים

וראש כמו שלך.כשיקרה הדבר

אל תפחד, אל תזיע

תמשיך ותלך

ותראה שתגיע"

- דוקטור סוסבחרתי לסיים את הפוסט עם ההמלצה על הספר של דוקטור סוס כדי לנצל את ההזדמנות ולאחל לכם שתגיעו למקומות נפלאים ושחדוות הגילוי ורוח הנעורים תשרה עליכם לעולמי עולמים :)


כמה מילים על כתיבת הפוסט ועל רשימת ההמלצות
מהרגע שעלה בי הרעיון לכתוב את הפוסט הזה, יצאתי גם אני למסע קסום אל ממלכת ספרי הילדים, שבמהלכו גיליתי שיש הרבה יותר ספרים לילדים על העולם ממה שחשבתי. בהתחלה רשמתי לעצמי את הספרים שאני זוכרת מהילדות ואת אלו שיש לי בבית, אחר כך עשיתי מחקר באינטרנט, המשכתי לספריה וסיימתי בחנות הספרים וכמובן שגם רכשתי כמה, כי אי אפשר שלא :)

יש יותר ספרים ממה שאפשר להכניס בפוסט אחד, שזה דבר נפלא, ואולי גם חומר לפוסט נוסף בנושא. 

לספרים ולקריאה יש מקום גדול בחיי, בפוסט הזה כתבתי על הקשר שלי עם ספרים ועל הדרך בה צמחתי וגדלתי בזכותם.

תודה שקראתם, מקווה שנהניתם לצעוד איתי בעולמם הקסום של הספרים והילדים.

21 תגובות:

 1. המלצות מעולות!!! תודה!!! ��

  השבמחק
 2. מסוג הפוסטים שעושים לי מסאג' בנשמה! תודה ליען!
  אני אוסיף, שכשמדובר בספרי ילדים, איכות האיורים חשובה לי לא פחות מהטקסט!

  השבמחק
  תשובות
  1. אם זה עשה לך מסאג' בנשמה זה כבר טוב:)
   גם לי חשובה איכות האיורים, לפעמים קונה או פוסלת ספר רק בגלל זה

   מחק
 3. פוסט קסום. אני רוצה להמליץ על סדרת הספרים של Miroslav Šašek. כילדה היה לי את הספר המאוייר שלו על לונדון ולדעתי זה זרז את אהבתי לעיר.
  מצרפת לינק לאתר שבו ניתן לראות את כל הסדרה המופלאה : http://www.miroslavsasek.com/

  השבמחק
  תשובות
  1. מקסים! תודה.יש מישהו שהייתי רוצה לחבב עליו את העיר :)

   מחק
 4. מקסים, ליען! גם אני מאד התחברתי כילדה לספרי ילדים שמתארים ארצות אחרות ומסעות. כמובן שאת סדרת ילדי העולם ידעתי על בוריה, וגם רכשתי לילדי כשנולדו. אהבתי את מה שכתבת.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה אורה. דווקא את סדרת ילדי העולם אני חושבת שלא הכרתי כילדה. אבל כבר הספקתי לרכוש שני ספרים בסדרה לא מזמן, כי הם פשוט קסומים. ונהניתי לקרוא בהם גם בגילי המופלג :)

   מחק
 5. ליען, את תמיד מפתיעה עם חיבורים מעניינים שאת עושה. קריאה ולמידה על העולם, איזה מעשיר ומרתק. הילדים שלי אהבו מאוד את סדרת משימה עולמית של גלילה רון פדר שמספרת על סיפורי הרפתקאות עכשוויים כל פעם במדינה אחרת.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה אסנת, גם אני אהבתי מאוד לקרוא את גלילה רון פדר, אבל את הסדרה הספציפית הזו אני לא מכירה, כנראה נכתבה אחרי שקצת גדלתי :)

   מחק
 6. המלצות מצוינות! אל ההמלצות לספרים שכבר הכרתי אני מצטרפת בחום, ולאלה שלא - אני רצה לקרוא :) איזה כיף של פוסט!

  השבמחק
 7. המלצות נהדרות הכרתי את דוד עמית ז"ל עבד ברשות העתיקות איש משכמו ומעלה

  השבמחק
  תשובות
  1. לא היה לי מושג שהוא נפטר. האמת שלא הכרתי בכלל את מיש עומד מאחורי הספר הזה, אבל ברור לי שמדובר באנשים מיוחדים.

   מחק
 8. ליען, פוסט מאוד כיפי. נורא רציתי להתחיל לדפדף בספרים ותסכל אותי שאני לא יכולה. את סדרת ילדי העולם המופלאה כמובן אהבתי מאוד כילדה וקראתי בה גם לבנות שלי כשהיו ילדות. גם את הדלעת המופלאה הכרתי והשאר היה לי חדש. אהבתי מאוד את מה שכתבת בסיום, ובעקבות הדברים שלך חשבתי על כך שחדוות הגילוי היא כמובן גם בטיולים אבל קיימת בכל התחומים, והסקרנות היא אחת התכונות המופלאות שיש, וכדאי לעבוד עליה, לרענן, לחדש ולהזריק לה מרץ נעורים מפעם לפעם.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה זיוה :) יש איזה פתגם עתיק שלא מעודד סקרנות, אבל אני חושבת שזה צריך להיות בדיוק להיפך. כילדים יש לנו סקרנות מאוד מסוימת לגלות את מה שמסביבנו ומעבר לו, כשאנחנו גדלים אז באיזשהו שלב נדמה לנו שכבר גילנו כל מה שצריך. אבל זה לא נכון, יש בעולם כל כך הרבה, וכשאני מתחברת לסקרנות הזאת, אני חווה הנאה טהורה, ממש כמו של ילדים. זאת תחושה משכרת ואני מאחלת לכולם להמשיך ולהרגיש אותה תמיד.

   מחק
 9. מקסים! המלצות מעולות :))❤

  השבמחק
 10. מעורר המון תאבון! (ואני עוד מגיש של פודקאסט סיפורים לילדים!)

  השבמחק