יום שבת, 27 במאי 2017

חמישה טיפים לתכנון טיול


מה הופך טיול למוצלח? 
האם  זה המקום, החברה, הנופים, בית המלון, אולי אוכל טוב?
אין ספק שכל אחד מהפרמטרים האלו חשוב, אבל יש דבר נוסף שיכול להפוך טיול למוצלח, וזה תכנון נכון.

בפוסט הזה, אני רוצה לחלוק אתכם חמישה טיפים לתכנון טיול בחו"ל, אלו דברים שאני עושה כמעט בכל נסיעה וגיליתי שהם מאוד יעילים עבורי.


רגע לפני שנתחיל אני רוצה להזכיר לכם שבחודש הבא (יוני 2017) אני אעניק מתנה שווה לאחד מהמנויים של הבלוג. הפרטים בסוף הפוסט. 

ועכשיו - הרשימה:

#1 איך לבחור אטרקציות?

בעניין הזה יש לי כלל מנצח: לפני הטיול, אחרי שקראתי ולמדתי קצת על היעד, אני מקדישה מחשבה לשאלה: האם יש אתר שארגיש שפספסתי אם לא אבקר בו? זה עוזר לי ליצור רשימה מצומצמת של הדברים שאני ממש רוצה לעשות ואז אני משלבת אותם בתכנית.

זה מאפשר לי שני דברים:

1- לא להתרוצץ בלי סוף מאטרקציה אחת לשנייה, מה שמוביל לכך ששוכחים לחוות את המקום שהגענו אליו. 

2 - חיסכון. יש הרבה אתרים שהכניסה אליהם בתשלום. בכך שאני מתמקדת רק בדברים שהכי מעניינים אותי, אני יכולה לחסוך עלויות בלי להרגיש שוויתרתי על משהו.

#2 האם כדאי לתכנן מראש את כל הפרטים? 

האם אתם מהמתכננים או מהזורמים? מה עדיף? רק על השאלה הזאת אפשר לכתוב פוסט שלם, לכן אקצר את תשובתי לעיקרי הדברים וזאת דעתי האישית כמובן.

לא חייבים לתכנן הכל, אבל כדאי לתכנן קצת כי זה מאפשר לחסוך בעלויות. אם יודעים מה רוצים לעשות, אפשר לרכוש מראש כרטיסים מוזלים או כרטיס כניסה לכמה מוזיאונים ביחד. זה מתקשר לי גם לטיפ הקודם, כי תכנון מאפשר לי להוציא את המקסימום מהטיול.

אם שוכרים רכב, בין אם זה טיול כוכב ובמיוחד אם זה טיול שמתקדם כל יום לנקודה אחרת, אז כדאי ליצור "עוגנים" ולבנות מסלול עם נקודות עניין. צריך גם לבדוק את המרחקים ממקום למקום ואת סוג הכביש, כדי שלא תבלו את כל היום בנהיגה.

למרות זאת, אני בעד להשאיר מרווחים לנשימה ולא לתכנן הכל לפרטי פרטים. כשאני נוסעת עם אחותי, אנחנו אוהבות להשאיר יום אחד לפחות ללא שום תכניות מיוחדות. בבייג'ין הסתובבנו כך במשך שעות וחווינו את העיר באופן שונה מתיירים רגילים, בברלין זה מה שעשינו רוב הטיול, ובלונדון קצת התקשינו לשמור על הכלל הזה, כי היו המון דברים שממש רצינו לעשות ולראות, אבל גם שם מצאנו כמה שעות לשיטוט רגוע ברחובות.

#3 אוכל ומסעדות בחו"ל

זה הדבר שאני הכי שונאת לתכנן, אבל אין לי ברירה כי יש המון דברים שאני לא אוכלת. לפני כל נסיעה אני עושה "שיעורי בית" ומסמנת על המפה כמה מסעדות שנראות לי מתאימות. הסימון על המפה ממש עוזר, זה מאפשר לי להבין למה הן קרובות והאם אפשר להגיע אליהן בלי להתאמץ.

כמעט בכל טיול קורים לי שני הדברים הבאים:

** אני לא מגיעה לרוב המקומות שברשימה, כי מצאתי "על הדרך" מסעדות שהתאימו לי.

** אני מגיעה לפחות למסעדה אחת מתוך הרשימה ובדרך כלל זה ממש מציל אותי. זה תמיד קורה בול בזמן.

אז לסיכום, הטיפ שלי בעניין אוכל: אם יש לכם הגבלות כלשהן (טבעונים, צמחונים, כשרות, צליאק וכדומה) אז תכינו כגיבוי רשימה של מקומות טובים למאכל, עדיף מסומנים במפה או מסודרים לפי אזורים. עם מסעדה אחת לפחות קרובה למלון.

וטיפ נוסף בעניין האוכל: סופרמרקט. הכי פשוט. או שוק, מאפייה וכל מקום אחר לממכר מזון שאינו מסעדה. באופן אישי, אכילה במסעדות מידי יום ממש מעיקה עליי, אז אני אוהבת לאכול גם דברים פשוטים שקניתי בסופר. כתבתי על זה בהרחבה בפוסט על לונדון.


#4 סיור מודרך

פעם הייתי ממש נגד סיורים מודרכים, חשבתי שזה תיירותי מידי ולגמרי לא בשבילי. רציתי לגלות את הכל בכוחות עצמי. שיניתי את דעתי אחרי שביקרתי בסין. טיילנו ביחד שלושה אנשים וזה יצא לנו ממש זול לקחת מדריכה לכמה ימים בבייגי'ין. 

לא חשבתי על זה מלכתחילה, אבל ככל שמועד הטיול התקרב אז הבנתי שלא קראתי מספיק על סין. רציתי לקרוא על ההיסטוריה ועל המקומות שנבקר בהם. הכנתי רשימה של ספרים, סרטים וכתבות ולא הספקתי לקרוא או לראות כמעט שום דבר. זה ממש הציק לי כי היה לי חשוב לדעת. וכך עלה לי הרעיון לבדוק אפשרות של הדרכה וזאת הייתה החלטה ממש טובה.

את המסלול בניתי ביחד עם המדריכה, בהתכתבות במייל. סיפרתי לה מה אנחנו רוצים לראות וגם היא המליצה על מקומות שלא חשבנו לכלול. בסופו של דבר זה ממש העשיר את החוויה שלנו, חוץ מזה שהיא הייתה מקסימה והיה לה המון ידע, בעצם היינו בחברת אדם מקומי למשך כמה ימים. 

לא משנה כמה ספרים הייתי קוראת, לא הייתי לומדת מהם את מה שלמדתי בשיחות האישיות, בדברים שהיא סיפרה על עצמה ועל החיים שלה. בקיצור, לא היה לזה תחליף. מאז אני משתדלת בכל טיול לכלול לפחות סיור אחד, כי זה גורם לי להתבונן על המקום בעיניים אחרות וללמוד דברים שלא ידעתי.

סיורים לא חייבים להיות רק באתרים ההיסטוריים. בברלין למשל, היינו בסיור אלטרנטיבי, היה שם קצת היסטוריה וסקירה עכשווית ובעיקר הרבה גרפיטי. בלונדון עשינו סיור בבית הקברות בהייגייט. עוד דוגמה לסיור מדליק: סיור ברכב אספנות בוורשה, כתבתי על זה כאן בהרחבה.

בכל מקום יש גם סיורים חינמיים וסיורי פאבים בערב, או סיורי שווקים ואוכל. בקיצור, יש דברים ממש מעניינים וכל אחד יכול למצוא משהו שהוא אוהב. 


סיור בוורשה
#5 רשימות וסידורים לפי הנסיעה

לפני כל נסיעה אני עורכת רשימה מסודרת לפי קטגוריות של דברים שאני רוצה לקחת איתי. אחר כך אני מצמצמת אותה למה שאני צריכה לקחת איתי. זה מאפשר לי לבדוק אם יש בגדים שאני צריכה לכבס כדי שיהיו מוכנים מראש. אולי יש משהו שחסר לי וצריך לקנות כמו מטען או קרם הגנה.

אני בודקת אם יש דברים שדורשים טיפול בהעדרי, או בזמן שקרוב לפני ואחרי הנסיעה. אני מעדיפה לצאת בראש שקט ופועלת כדי לאפשר את זה. אני גם שונאת לחזור לבית מבולגן ולעומס של מטלות יום יומיות כמו כביסה וקניות, אז לכל מה שאפשר אני דואגת מראש.

אני גם עורכת רשימה של טלפונים חשובים, מאחר ואני לא זוכרת אף מספר בעל פה (זאת רשימה על נייר, גיבוי לטלפון).

ודבר אחרון חביב, אני שולחת את כרטיס הטיסה, הזמנה למלון ודברים חשובים אחרים למישהו שנמצא בארץ, שידעו איפה אני למקרה הצורך. את כל אלו אני גם שומרת בתיקייה במייל, ביחד עם חומרים מעניינים שאספתי לפני הטיול, פשוט שולחת לעצמי לינק. כך הכל מרוכז במקום אחד.טיפים נוספים

תוך כדי כתיבת הפוסט, נזכרתי שיש לי עוד כמה פוסטים עם טיפים טובים ואתם מוזמנים לקרוא גם אותם:

# מתי כדאי להתחיל לתכנן את הטיול הבא?
#  8 הטעויות הנפוצות ביותר שמטיילים עושים וכיצד להימנע מהן
# כיצד לבחור בית מלון
# הטיפ הכי טוב שאוכל לתת לכם

מזכירה לכם שכדאי להירשם כמנויים לבלוג, כי בחודש הבא ( וליתר דיוק: ב 30 ביוני 2017) אעניק מתנה לאחד ממנויי הבלוג (החדשים או הוותיקים), שובר בשווי 150 ש"ח לרכישת ספרים בסטימצקי. אפשר להירשם לבלוג דרך הקישור הזה. ומי שמסתבך עם ההרשמה - אפשר פשוט לשלוח לי מייל ולבקש שאוסיף אתכם liannusbaom@gmail.com מי שכבר רשום לבלוג ומקבל עדכונים במייל - אין צורך להירשם שנית.

תודה שקראתם, זה ממש משמח אותי כשאתם מבקרים בבלוג ואני מקווה שהפוסט הזה הועיל לכם במשהו. אם יש לכם טיפים משלכם אני אשמח לשמוע, מוזמנים לכתוב בתגובות.

27 תגובות:

 1. אחלה טיפים ליען!!!! הזכרת לי להכין רשימת מסעדות נטולת גלוטן לביקור בורשה, ליתר ביטחון...:-)

  השבמחק
 2. פוסט מצויין. שימושי ובהיר. שומרת לעצמי. תודה רבה, ליען

  השבמחק
 3. טיפים נפלאים. עם השנים אנחנו יותר ויותר זורמים על טיול פחות מתוכנן ונהנים מאד אבל בטוחה שאיישם חלק מהרעיונות שלך. תודה

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה יפית. גם אני אוהבת לתכן פחות ולזרום יותר. אבל זקוקה למידת מה של תכנון בכל זאת רק בברלין לא תכננתי דבר. היה נהדר. אבל זאת גם עיר שסקרנה אותי באופן כללי ולא הייתה לי וייש ליסט עבורה. אז הזרימה התאפשרה. לעומת זאת, בלונדון- מתכננת... :)

   מחק
 4. אחלה פוסט ליען. מזכיר לי להיות קצת יותר מאורגנת. אנחנו בדרך כלל עושים מתווה כללי של מה נרצה לראות בכל יום אבל משתדלים להיות פתוחים לשינויים בייחוד אם מדובר בנסיעה עם ילדים. הדבר היחידי שחוקרים לעומק זה את נושא המסעדות ללא גלוטן כדי לא להיתקל ברגעי רעב שאין להם מענה...

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה אסנת, זה באמת חשוב להשאיר מרווח לשינויים ולדברים חדשים שצצים פתאום. בכל הקשור למסעדות ללא גלוטן, אז באמת כדאי להכין רשימה מסודרת מראש.

   מחק
 5. טיפים מצוינים. אני מהזורמות בטיולים. עם זאת מסמנת בגוגל מםס את האטרקציות והמסעדות שהצליחו לי ואז בלילה שלפני מחליטה מה לעשות. אני אוהבת פשוט ללכת בערים בלי כוונה תחילה. סיורים מודרכים זה מעולה, עשינו באמסטרדם ובברלין והיה מוצלח מאוד ומרתק. טיפים מצוינים תודה

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה יונית, גם אני אוהבת לשוטט ללא מטרה מלבד לספוג את המראות ולקבל השראה:)

   מחק
 6. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 7. פוסט מצויין וחשוב בעיקר למתכננים בפעמים הראשונות. עשית לי חשק לסיור ברכב אספנות. אני מעדיפה להסתובב עם המצלמה, אם אפשר ללכת לאיבוד זה מצויין. סיור מודרך יכול להיות סופר מוצלח ומאמצת את טיפ המסעדות על המפה

  השבמחק
 8. בכל מה שקשור בתכנון, אצלי זה מתחיל בתכנון אקסלי אבל נגמר בזורמת. משום מה קשה לי לוותר על התכנון גם בידיעה הגמורה שהוא לא יקרה. וככה זה כל פעם כמעט ובסוף, תכלס, אני מרוצה. אני מקווה שבקרוב יגיע הטיול שבו התכנון גם יהיה זורם...

  השבמחק
  תשובות
  1. מבינה אותך... התכנון הוא חלק מהכיף. גם אם בסוף אני זורמת:)

   מחק
 9. ליען, אני חושבת שאני די דומה לך במינון שבין תכנון למרחב לגילוי וספונטניות. אני תמיד רוצה לראות הרבה דברים ולכן התכנון עוזר לי לארגן נכון כדי למצות את הזמן. בנוסף, היות שאני מרגישה שהעבודה הגדולה של התכנון היא בעצם תהליך של סינון וויתור, השאלה הזאת - מה אני באמת הכי רוצה לראות היא מאוד נכונה ומאוד עוזרת. בעניין האוכל אני ספונטנית אבל מבינה את הצורך, בעיקר אצל מי שיש לו מגבלות. הייתי מוסיפה את נושא האירועים, שאני תמיד בודקת אותם ולפעמים אירוע מסוים הופך לעוגן בתכנון.אהבתי מאוד שכתבת שאלו דברים שעובדים אצלך.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה זיוה, העלית נקודה חשובה- אירועים וחגים. לא כללתי את זה כי תוך כדי הכתיבה כבר עלה לי רעיון לפוסט נוסף ותכננתי לכתב על זה שם :) אבל זה באמת מאוד חשוב, יש כל כך הרבה אנשים ש"נופלים" בזה. זה נחמד גם לחוות חגים בחו"ל, להכיר תרבות אחרת, אבל בטיול קצר זה ממש יכול להרוס, אם מגלים שהכל סגור.

   מחק
 10. הטיפ הכי חשוב שלי, בהנתן שאין מגבלת מזון, הוא לחפש מסעדות מלאות רק עם מקומיים. ככה זוכים לאכול את המזון המקומי, נמנעים ממלכודות תיירות ומשלמים גם מחיר מקומי. אחלה טיפים! תודה!

  השבמחק
  תשובות
  1. שירה, זה טיפ ששווה זהב:) כך גם זוכים לחוויה מקומית. תודה

   מחק
 11. ליען,
  חושבת שיש הבדל בין לטייל עם ילדים או בלי, כמו שיש הבדל בין טיולים אורבנים לטיולי טבע.
  בגדול אני לא אוהבת יותר מדי תוכניות והתחיבויות שיגבילו אותי.
  ברור לי שאני משלמת על זה ביוקר כבר ברכישת כרטיסי טיסה באיחור, אבל ככה זה עובד לי יותר טוב.
  פתחת פה דיון מעניין :) עם טיפים פרקטיים
  תודה

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה טובה, את צודקת, עם ילדים זה אחרת ויש הבדל גם בין סוגי הטיול, יש כאלו שמצריכים יותר תכנון מאחרים. אולי את משלמת ביוקר, כדברייך, על כרטיסי הטיסה, אבל את מרוויחה את החוויה שהכי מתאימה לך 3>

   מחק
 12. אחלה פוסט, ליעני. ככל שאני קוראת יותר מהבלוג שלך אני מזדהה יותר. בתור מי שנוסעת לתעד תרבויות - התכנון אצלי מדוקדק מאוד (לחפש אירועים מעניינים באותה תקופה למשל) אבל תמיד משאירה מקום לזרימה, ולרוב אלו הקטעים הכי טובים בכל הנסיעה. מבחינת הדרכה ביעד - אני משתדלת למצוא פיקסר מקומי כדי להביא לי הצצה יותר אותנטית ופחות "תיירותית" - אבל זה כבר הקיק שלי.. מטעמי תקציב - רק אוכל רחוב. זה יכול להיות מרתק אבל לפעמים מסתיים קצת פחות טוב (כמו למשל אשפוז בבית חולים בסין...)

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה רוית. כשאני חושבת על זה, יהיה מעניין לקרוא פוסט שלך בנושא. מאחר ואת מטיילת בסגנון שונה ומצליחה לגלות כל כך הרבה מקומות וסיפורים מעניינים.

   מחק
 13. פוסט מעולה וטיפים מצוינים! לוקחת לתשומת ליבי במיוחד את נושא הסיורים המאורגנים, בהחלט יכול להעשיר את החוויה, דווקא במיוחד במקומות שכבר ביקרתי בהם.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה, שמחה שאהבת :) סורים יכולים להוסיף הרבה מאוד לחוויה של הטיול. בכל עיר כמעט יש גם סיורים חינמיים, כך שזה גם לא מכביד על הכיס.

   מחק
 14. טיפים מצוינים, הכי התחברתי לטיפ הראשון שלך ובהחלט איישם אותו בהמשך, אני תמיד קוראת וחוקרת לפני הטיול אבל בטיול עצמו אני זורמת ולפעמים אני שוכחת מה ממש רציתי לראות/לעשות.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה ויקי, גם לי זה קורה :) העיקר שנהנים! אבל מה שהכי חשוב לי אני רושמת באיזה דף, ומשתדלת לעשות ביום-יומיים הראשונים, ואחרי זה זורמת עם מה שבא

   מחק