יום רביעי, 22 ביוני 2016

חופשה בגליל - חלק א'


לקחת פסק זמן זה חשוב. מידי פעם צריך לצאת לחופש, לטייל. וזה בדיוק מה שעשינו לפני שבועיים. בילינו שלושה ימים קסומים בגליל וחזרנו עם הרבה חוויות וגם כמה המלצות במיוחד בשבילכם.

צפת – כמו ביקור בתוך ציור

פעם, כשהייתי ילדה, זה היה הסלוגן שפרסם את צפת. אני לא יודעת אם גם כיום משתמשים בו כדי למשוך תיירים לעיר הקודש, אבל בעיניי המשפט הזה עדיין נכון.

למרות שאפשר היה לעשות הרבה יותר כדי לטפח את העיר ולשמר את המבנים העתיקים וההיסטוריים, לצפת יש קסם מיוחד, שגם רחובות מאובקים ומבנים מוזנחים לא יכולים למחוק.טיול בעיר העתיקה בצפת
בכניסה לעיר שאלתי את ש' האם הוא מעדיף שאקח אותו לטייל במסלול הארוך או הקצר. ש' בחר בקצר. אז כתושבת צפת לשעבר, כיוונתי אותו במומחיות לחנייה בכיכר אברהם שדה. זה לא המקום הכי מומלץ לחפש בו חנייה, בטח שלא בעונת התיירות, כי החניון עמוס באוטובוסים של תיירים מרחבי העולם, אבל התמזל מזלנו וחנייה נמצאה ומשם התחלנו את הטיול בעיר העתיקה.

מן הכיכר, אפשר לעלות במדרגות "עולי הגרדום" ולהגיע למדרחוב ברחוב ירושלים. או לחלופין, לחנות ברחוב ירושלים ולרדת משם לכיכר אברהם שדה. ש' התבונן במדרגות הרבות ואמר "תודה לאל שבחרתי במסלול הקצר", כי הוא עדיין זוכר איך סחבתי אותו עד למעלה בביקור הקודם שלנו בצפת J, בטענה שממש שם, בראש המדרגות, נמצא הפלאפל הטוב בעולם – הפלאפל של טוויטו.

לאכזבתי גיליתי אז שהמקום כנראה החליף בעלים ומר טוויטו המקורי כבר לא עומד במטבח. בכל זאת היה טעים. אני לא יודעת מה יש שם כיום (כי הביקור הקודם בצפת, זה שאכלנו בו פלאפל, התרחש לפני שנתיים), אבל בקצה השני של המדרחוב יש את פלאפל קליפורניה, שהיה הפלאפל הטעים בעולם מס' 2, וגם הפלאפל הראשון שאכלתי אי פעם. ובין שני דוכני הפלאפל (הטובים בעולם) יש גם כמה בתי קפה, פיצרייה , מאפייה ואפילו שווארמה, ככה שלא תישארו רעבים...
סמטת הגלריות
את הסיור התחלנו בסיור בסמטת הגלריות, זהו רחוב מקורה בו שוכנות הגלריות של אמני צפת אחת אחרי השנייה. אל תתבלבלו, זאת לא קריית האמנים המקורית של צפת. עם השנים סמטת הגלריות הפכה יותר ויותר ממוסחרת ותיירותית ואילו רובע קריית האמנים קצת נזנח, אם כי עדיין שווה ביקור.

 בביקור זה, אנחנו פסחנו על קריית האמנים והסתפקנו בסיור לאורך סמטת הגלריות. למרות שחלק גדול מהיצירות ממוסחרות ונראות כאילו נוצרו למען טעמו של התייר האמריקאי בעיקר, עדיין זאת אמנות, וכיף להסתובב ולהציץ לגלריות השונות. ויש שם גם כמה אמנים מיוחדים באמת כמו אסיה קץ, גדי דדון, גונן הלוי ועוד רבים וטובים.

את חלקם של האמנים ובעלי הגלריות אני מכירה עוד מתקופת מגוריי בצפת, גם עבדתי בכמה גלריות בעצמי, והיה נחמד לחזור ולהיזכר בימים קסומים מן העבר, לראות פרצופים מוכרים ולעצור פה ושם להגיד שלום למכרים וותיקים.

מלבד גלריות ומזכרות, אפשר לבקר גם בבית הכנסת של רבי יוסף קארו ולאכול לחוח ממולא בגבינות במקום של רונן התימני.בית הכנסת האר"י האשכנזי
בקצה סמטת הגלריות (אם באתם מכיוון כיכר שדה), מצד ימין, יש גרם מדרגות קטן שמוביל לבית כנסת האר"י. כמי שגדלה בצפת, בין חוזרים בתשובה ומקובלים, האר"י הקדוש היה ממש גיבור על, וכל מה שנקשר בשמו עטוף בהילה של קסם ומסתורין. ובית הכנסת האר"י האשכנזי הוא אחד מהיפים בארץ, לדעתי. אבל אני משוחדת, זהו בית הכנסת שאבי התפלל בו לצד דמויות אייקוניות של זקני צפת (האמתיים, לא הלהקה...) כמו מויישה גרוס, מר גייגר ואברום שחיכה למשיח כל חייו.

הנעימות של תפילות השבת והחגים, כפי ששרים אותן בבית הכנסת האר"י, הן הזכות והיפות ביותר, במיוחד "ידיד נפש" והן המנגינות של ילדותי (כבר אמרתי שאני לא אובייקטיבית...). כבר שנים שלא הלכתי לבית כנסת, אבל יש לי איזו תכנית שטרם יצאה לפועל לבלות סוף שבוע בצפת, ללכת לתפילות, ככה רק בשביל הנוסטלגיה.נרות צפת
סמוך לבית כנסת האר"י, כמה עשרות מטרים הלאה, בסמטה שיוצאת מרחבת בית הכנסת, נמצאת גלריית "נרות צפת". וכמו סמטת הגלריות ובית כנסת האר"י, גם גלריית "נרות צפת" הנה סמל של העיר בעיניי. וכמו הרבה דברים בצפת, גם היא השתנתה עם השנים, אבל עדיין נשארה מקום ששווה לבקר בו.

בנרות צפת  מייצרים ומוכרים נרות בעבודת יד, נרות דקורטיביים לצד נרות שבת, הבדלה וחנוכה. יש גם נרות מיוחדים שמייצרים האמנים, זה משתנה מתקופה לתקופה. יש גם תצוגה של עבודות שעווה גדולות, כמו תיבת נוח שנעשו בעבודת יד על ידי אמן השעווה משה חיים גרס.


צפת והסביבה
את הביקור שלנו בצפת, סיימנו בנרות צפת. רציתי להספיק עוד בעיר הנפלאה הזאת, אך פגשתי בדרך אנשים אהובים ונעצרתי לשיחות נפש ארוכות עם חברים שלא ראיתי שנים (בזמן הזה ש' הצליח ללכת לאיבוד בעיר העתיקה), וכך חלפו להן השעות במהירות ונשארתי עם טעם של עוד.

אז מה עוד יש לעשות בצפת?

מוזיאונים ואתרים היסטוריים:  בית המאירי – מקום שהביקור בו חובה לחובבי ההיסטוריה מתאים גם לילדים. מוזיאון המורשת ליהדות הדוברת הונגרית, מצודת צפת ובית הסראייה.בתי כנסת ומקומות קדושים: בית הכנסת האר"י האשכנזי, בית הכנסת האר"י הספרדי, בית הכנסת אבוהב ובית הכנסת של רבי יוסף קארו, בית הכנסת "בנאה" – הצדיק הלבן, קבר האר"י, מקווה האר"י ,מערת שם ועבר וקבר רבי נחום איש גמזו.

בסרטון הוידיאו - פגישה מרתקת עם אומן מקומי בצפת - הקדר דניאל פלטאואר

צפת והסביבה
ראש פינה – לא רחוק מצפת נמצאת ראש פינה, שגם לה כדאי להקדיש זמן לביקור קטן.
מירון – קבר רבי שמעון בר יוחאי.
עמוקה וקבר רבי יונתן בן עוזיאל

איפה אוכלים בצפת?
במאקו עשו כתבה נהדרת על מסעדות בצפת, מוזכרים שם מקומות שנפתחו בשנים האחרונות כמו חצר הגפן וגם מקומות וותיקים כמו הפריקסה של זהבה שהפכו למוסד של ממש. 

עוד כמה מילים על צפת ופסטיבל הכליזמרים
אי אפשר לכתוב על צפת מבלי להזכיר את פסטיבל הכליזמרים שמתרחש בעיר מידי שנה והשנה יתרחש בפעם ה29 !!! בתאריכים 15 -17  באוגוסט 2016. זה נושא לפוסט בפני עצמו וגם סיבה מצוינת להגיע לצפת במיוחד בשביל הפסטיבל.

פסטיבל הכליזמרים בצפת מעורר בי זיכרונות  בטעם צמר גפן מתוק (מוכר לחלקנו כ"שערות סבתא"). הייתי בפסטיבל הראשון ולא פספסתי אף אחד במשך 13 שנים, אחר כך הייתי עוד כמה פעמים, השתדלתי להגיע מתי שהתאפשר לי ואמנם הפסטיבל השתנה במהלך השנים, אבל תמיד נהניתי.
בקיצור, חברים, אל תחמיצו ביקור בפסטיבל הכליזמרים, ההנאה מובטחת ורוב ההופעות בחינם וכך גם האוויר והאווירה J

הערה: נכון לרגע כתיבת שורות אלו אתר פסטיבל הכליזמרים לא מעודכן עם תכניה לפסטיבל הקרוב, אלא מציג עדיין את התוכניה  של הפסטיבל הקודם - 2015 - אבל בכל זאת אפשר  להתרשם באופן כללי ממתכונת ורוח הפסטיבל

להתראות צפת, עוד נשוב לבקרך
אז אחרי שכיליתי את זמני בשיחות עם מכרים, חלף לו היום ונאלצנו לגנוז תכניות נוספות שהיו לנו. החלטנו לנסוע מצפת הישר למלון שלנו בכפר גלעדי וליהנות ממנוחה קלה ואולי גם שחייה בבריכה לפני ארוחת הערב.

עוד יורחב על המלון בפוסט נפרד, אבל סיכום בכמה מילים: מלון כפר גלעדי היה חביב מאוד, בפעם הבאה אולי ניקח חדר משודרג, כי היינו בחדר הפשוט ביותר, אך בכל זאת היינו מרוצים ובהחלט ממליצים על המקום.

מוזיאון אחוזת  דוברובין
בדרך לכפר גלעדי ראיתי פתאום שלט שמכוון לאחוזת דוברובין ביסוד המעלה. ומיד נזכרתי במקום המקסים הזה, שביקרתי בו לפני שנים רבות עם הוריי. המוזיאון הוא שחזור של חצר איכרים ובית במושבה. ואני, יש לי חולשה למקומות משוחזרים, כשאני מבקרת באתר משוחזר או משומר, ערוצי הדמיון שלי פועלים שעות נוספות ולפעמים אני ממש יכולה להרגיש שאני שם, חווה את ההיסטוריה כאילו הייתה ההווה.

אז אתם בטח כבר מבינים כמה התלהבתי כשראיתי את השלט, ואמרתי ל ש' שאנחנו פשוט חייבים לעבור שם, וניסיתי לשכנע אותו שזה ממש מגניב. הוא לא השתכנע, אבל למזלי הוא אוהב אותי מספיק כדי להיכנע לכל הגחמות שלי, אז שמנו פעמינו ואת הוייז לכיוון בית דוברובין.

כשהגענו למקום, התברר שהם כבר סגרו, מה שהפתיע אותי מאוד, כי הגענו לשם לפני ארבע וחשבתי שבעונת התיירות המקום יהיה פתוח עד שש לפחות. כמובן שהתאכזבתי. מאוד. אבל הפקידה בכניסה אמרה שאנחנו יכולים להסתובב בחצר ולהתרשם מהמיצגים החיצוניים ומהמבנים והחצר שגם הם יפים ובכלל, כל המקום פשוט מקסים.

אז אם אתם בסביבה, אני בהחלט ממליצה שתקדישו איזו שעה לביקור באחוזת בית דוברובין. דמי כניסה 15 ₪ ויש במקום גם מסעדה ששמעתי שהיא מצוינת.

לאתר מוזיאון בית דוברובין לחצו כאן


בחצר בית דוברובין - חופשיים ומאושרים.תם ונשלם היום הראשון בטיול, שהיה יום שלישי בשבוע, שזאת עובדה חשובה מאוד, משום שלצפת לא כדאי להגיע בשבת, הכל סגור. צפת היא עיר דתית. אמנם אפשר לנסוע עם רכב בשבת, אבל רוב התושבים דתיים, חלקם מסורתיים, אחרים חרדים והרבה מאוד חוזרים בתשובה.

בהמשך– רשומה שתוקדש להמלצות לטיולים ואטרקציות באזור כפר גלעדי. כדי להישאר מעודכנים אתם מוזמנים להירשם לקבלת עדכונים במייל.

ואם יש לכם חוויות משלכם או שאלות על צפת, אתם מוזמנים לשתף ולשאול בתגובות, אני אשמח לקרוא את הסיפורים שלכם ואשתדל לענות על שאלות כמיטב יכולתי.

תודה שקראתם, ניפגש בפוסט הבא על כפר גלעדי והסביבה.

אולי תרצו לקרוא גם את פוסט ההמשך - חופשה בגליל חלק ב' - שם תוכלו לקרוא עוד על הטיול שלנו בגליל וגם עוד כמה המלצות לאטרקציות ומסלולים לכל המשפחה.

ואם תרצו המלצה על מלון בצפון - תוכלו לקרוא כאן על החוויה שלנו במלון כפר גלעדי.

טיול בצפת כדאי לשלב עם ביקור בראש פינה הציורית. המלצות לטיול ומסעדות בראש פינה והסביבה תוכלו לקרוא כאן וכאן.
13 תגובות:

 1. כבר שנים שלא הייתי בצפת מקווה להגיע בקרוב ולהשתמש במידע המעניין שליקטת ליאן.

  השבמחק
  תשובות
  1. אם תרצה עוד המלצות ורעיונות - אשמח לעזור

   מחק
 2. הי ליאן, צפת באמת יפה וראויה ליותר תשומת לב. ביקרתי מספר פעמים ותמיד נהנתי (חניה היא בעיה קשה בימים מסויימים). ניסיתי בשתי הזדמנויות שונות עם קבוצות שונות לארגן סיור מודרך בעיר, אני מאמינה שזה נותן ערך מוסף לסיור בסמטאות, אבל לא הצלחתי בגלל חוסר עניין. חבל לי. אולי פעם אצליח. תודה על התזכורת ועל ההמלצה על הפסטיבל.

  השבמחק
  תשובות
  1. היי יפעת, תודה שקראת. אני מאוד אוהבת סיורים מודרכים, זה תמיד מוסיף לדעת מה זה המקום שמבקרים בו, מה ההיסטוריה, לשמוע סיפורים מעניינים. בהצלחה עם ארגון הסיור :)

   מחק
 3. צפת היא אחת האהובות עלי!! ולמזלי גם על בן זוגי מיד שאנחנו שם נוחת עלנו מוד שלו ונינוח באפס זמן

  השבמחק
  תשובות
  1. היי מיכל, תודה שקראת. אהבתי את ההגדרה שלך: "אפס זמן". זה בדיוק מה שאני מרגישה!

   מחק
 4. אני מאוד אוהבת לקרוא כתבות על מקומות שנכתבים על ידי בני המקום. כיף לקרוא על צפת שלך. תודה שהזכרת: באמת הגיע הזמן להגיע לפזטיבל הכלייזמרים!. בעברי עשינו סיור מודרך בצפת שהיה מאוד מעניין. דוקא כשהמקום קצת מוזנח אם יש מישהו שמספר באהבה זה עוזר לראות מעבר ללכלוך ולאבק.

  השבמחק
  תשובות
  1. ינינה, תודה שקראת והגבת. ובאמת לא חשבתי על זה קודם (איך לא ??) שלקרוא כתבות שנכתבו על ידי בני המקום, זאת זווית אחרת. למרות שאני כבר שנים לא גרה שם, עדיין מחשיבה את עצמי כבת המקום... החלום שלי זה להדריך טיולים בצפת ולגרום לאחרים להתאהב בה או לפחות להתרשם ממנה, ולא לראות רק את מה שנראה במבט חולף.

   מחק
 5. הי ליען , כיף לקרוא את הכתבה ומקווה מאוד שיצא לנו השנה להגיע לפסטיבל הכליזמרים - כל שנה אנחנו דוחים לשנה הבאה - אולי השנה הגיע הזמן ......... ובפרט שיש עוד כמה מקומות שעדיין לא ביקרנו בהם בצפת וזוהי בהחלט הזדמנות לבקר בעיר וממש להגיע למקומות שהזכרת.

  השבמחק
  תשובות
  1. היי טובה, שמחה שנהנית לקרוא. ממליצה לכם בחום להגיע לפסטיבל הכליזמרים, הנאה מובטחת!

   מחק
 6. נהדר! איזה יופי של טיול והמלצות אהבתי, יש גם בצפת אחלה מזג אויר

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה יונית! נכון, יש מזג אוויר נפלא. בחורף קצת קר מהרגיל, אבל גם את זה אני אוהבת :)

   מחק
 7. ליען, פוסט שעושה חשק לטייל בצפת. התמונות יפהפיות. הראיון עם אמן הקרמיקה שעלה לארץ מאנגליה מזכיר לי שגם בספר "הארנבת עם עיני הענבר" המספר הוא אמן קרמיקה מאנגליה שלמד ועבד שנים רבות ביפן (והסיפור הוא אמתי לגמרי).

  השבמחק