יום ראשון, 13 במרץ 2016

אל תגידו: "לי זה לא יקרה" #סיפור אישי# וגם 10 כללי בטיחות בעת טיול בחו"לבאופן כללי אפשר לומר שאני אדם די חיובי ואני גם חושבת שאין טעם להכניס לראש כל מיני רעיונות שליליים. אני באמת מאמינה שאם נחשוב טוב אז יהיה טוב. אבל, זה לא אומר שצריך להיות שאננים וחסרי זהירות.

 אני זוכרת שלפני הטיול שלי לסין, קראתי לא מעט על אזהרות לגבי הונאות מטיילים. הסיפורים היו די דומים אחד לשני  וחזרו על עצמם : בחור או בחורה צעירים שמציעים למטייל המערבי להצטרף אליהם לשתיית תה ולשיחה על מנת לשפר את האנגלית, המטייל התמים מצטרף ומתיישב בבית קפה קטן, הם מזמינים תה או שתייה קלה ובעת תשלום החשבון, נעלמים להם לפתע הבחור או הבחורה הסינים אליהם התלווה, והמטייל מגלה חשבון מנופח ולא הגיוני ביחס למה שהזמינו וביחס למחיר הזול של מזון בסין. כעבור זמן מה הוא מבין שחבריו החדשים השאירו אותו לבד והוא נאלץ לשלם את החשבון.


כשקראתי על זה לראשונה אמרתי לעצמי "מי הטיפש שיצטרף לזרים שזה עתה פגש? במיוחד שההונאה הזו כל כך מוכרת?". גם אמרתי לעצמי שלי זה בטוח לא יקרה, כאילו, מה הסיכויים?!? ואם בכל זאת ייגש אליי אדם לא מוכר, אז אני אנפנף אותו בנימוס ובמהירות. זה מה שחשבתי. אך לא כך היה.


מסתבר, שאותם נוכלים הם די ערמומיים ומתוחכמים, אחרת איך היו נופלים ברשתם כל כך הרבה מטיילים?  ולמרות שהייתי בטוחה שלי זה לא יקרה, זה קרה, או יותר נכון, כמעט קרה.

זה היה בשנגחאי, ואנחנו (אחותי ואני) בדיוק יצאנו מתחנת רכבת בשעת העומס אל רחוב הומה אדם. רובם כמובן סינים. בשונה ממדינות אחרות בהן טיילתי, סין הרגישה לי מאוד בטוחה ולא חששתי בכלל לכל אורך הטיול, גם לא חששתי מכך שאני בולטת כתיירת ובכך משמשת מטרה, כי בכל מקרה לא היה דבר שיכולתי לעשות בנדון. כשיצאנו מהתחנה הסתכלנו סביבנו וניסינו להחליט לאיזה כיוון עלינו לפנות, גם שלפנו מפה ולאחר התייעצות קצרה החלטנו על הכיוון בו נצעד.  בדיוק אז ניגש אלינו בחור סיני, גבוה, לבוש בצורה אפנתית מערבית ואפשר לומר שגם נראה לא רע בכלל.

הבחור, שכבר אינני זוכרת את "שמו", שאל אותנו באנגלית האם נוכל לצלם אותו ואת בת הדודה שלו, שעמדה לא רחוק ממנו, מחייכת בביישנות ואוחזת במטרייה ביום קיצי ולוהט, כמיטב המסורת הסינית. היא נראתה כל כך עדינה וחמודה, היא ממש הסמיקה. היה נראה שהיא באה במבוכה מלדבר עם "זרים" (שזו כבר הייתה תופעה שלמדנו להכיר ולחבב).

בחורה סינית עם מטרייה . אנחנו חשבנו שזה חמוד להפליא. הלוואי שהיה לי האומץ ללכת עם מטרייה בימי הקיץ הלוהטים בישראל.


כמובן שאנחנו הסכמנו מיד, צילמנו אותם תמונה אחת, ואחר כך עוד אחת ואפילו תמונה שלישית ליתר בטחון. הבחור היה ממש נרגש שהסכמנו, ושצילמנו אותם ביחד .בדיעבד, אני חושבת שהייתי צריכה כבר אז לדעת, כי מה כל כך מרגש להצטלם מחוץ לתחנת רכבת חסרת ייחוד, עם מיליארד סינים (טוב, קצת פחות...) ברקע??? 

בכל מקרה... נחזור לסיפור: אחרי הכרת התודה שלו הוא שאל אם אולי נרצה גם אנחנו להצטלם. האמת היא שממש לא עניין אותנו כרגע להצטלם, אבל לא היה לנו נעים לסרב, אז גם הוא צילם אותנו, בזמן ש "בת דודתו" המשיכה לעמוד מן הצד ולחייך בביישנות.

עד שהוא סיים לצלם אותנו והחזיר לידיי את המצלמה, אנחנו כבר היינו בעיצומה של שיחה קולחת. הוא סיפר לנו שהוא במקור לא משנגחאי, אלא מעיר אחרת בסין, בעצם הוא תייר ממש כמונו, שכרגע נמצא בחופשה מהאוניברסיטה, ומנצל אותה להיפגש עם בת דודתו ולטייל מעט. גם זה היה שקר, כי סמסטר האביב עדיין לא הסתיים! באותו רגע לא עשיתי את ההקשר, אבל רק כמה ימים קודם לכן ביקרנו בלאמה טמפל, בבייג'ינג, ושם נחשפנו למאות סטודנטים שבאים להתפלל ולהדליק קטורת למען הצלחה בבחינות. זה לא שאני הייתי תמימה באופן מיוחד ולכן לא הבנתי מייד שהוא פשוט המציא את כל הסיפור, אלא שכבני אדם אנחנו נוטים לקבל  את מה שאומרים לנו ולא מחפשים משמעויות נסתרות מאחורי כל מילה ומשפט. כך גם אני, מסתבר.

מפה לשם, השיחה זרמה, הוא הזכיר כבדרך אגב שהוא ממש שמח שיצא לו לדבר אתנו, כי כמעט שלא יוצא לו לדבר באנגלית. מידי פעם הוא "תרגם" את מה שאמרנו לבחורה שהייתה אתו, כי היא כביכול לא דוברת אנגלית היטב. ואז, בעדינות, אחרי שהבין לאן מועדות פנינו, הציע דווקא את הכיוון ההפוך. סיפר על פסטיבל הדרקון שמתקיים ממש כמה רחובות משם, ושחבל לפספס אותו.

וכאן נדלקה לי נורה אדומה מהבהבת! לפני הטיול בדקתי שוב ושוב שלא מתקיימים שום פסטיבל, חגיגה או אירוע במקומות בהם תכננו לבקר. אין ספק שחגיגות מקומיות הן חוויה מרתקת, אבל אנחנו רצינו להימנע מכך בשל עומס המטיילים הכבד, הצפיפות והקושי במציאת מקומות לינה שמתלווים לאירועים מסוג זה. ולכן, כאשר הוא הזכיר פסטיבל שאסור לפספס ידעתי בוודאות שהוא משקר. ובבת אחת נפלו להם כל האסימונים. תוך כדי חיוך מזויף סיננתי בעברית לאחותי "זו התרמית שקראנו עליה", כמובן שסירבנו להצעתו, מיהרנו לסיים את השיחה ופנינו לדרכנו.

בעודי כותבת ומספרת לכם את המקרה, אני מבינה שלקורא מן הצד זה בוודאי נראה ברור מאליו שמדובר בהונאה, ואתם בוודאי חושבים שהייתם  עולים על זה תכף ומיד. אבל זה רחוק מלהיות נכון, כי זה גם מה שאני חשבתי. אני סיפרתי לכם רק את עקרי הדברים, הדגשתי את הנקודות החשובות, אז זה נראה ברור. אבל כשנמצאים בסיטואציה עצמה זה ממש לא כך. השיחה הייתה זורמת, קולחת, מלאת חן והומור. הם אלופים, אחרת לא היו מצליחים לעשות את מה שהם עושים. הרמיזות שלהם והערות מאוד עדינות ולא מורגשות.

אל תדאגו...  יש גם הרבה סינים חביבים! בתמונה זו  מצולם גבר סיני שדמה להפליא לאחד החברים שלנו, והפעם היינו אנו אלו שפנינו אליו וביקשנו לצלם אותו. 


במקרה שלנו, אני יכולה להגיד בביטחון מלא שבכל מקרה לא היינו מצטרפות אליהם, כי היו לנו תכניות משלנו וגם מעולם לא הזדמן לי סתם כך לטייל עם אדם זר שזה עתה פגשתי ברחוב, אז סביר להניח שלא הייתי עושה זאת גם אז, מחוץ לתחנת הרכבת בשנגחאי.(למרות שכן יצא לי לטייל עם אנשים שהיו זרים בתחילה אך הפכו לחברים במהרה, אותם הכרתי באכסניות בהן לנתי, אבל זה כבר נושא לפוסט אחר...).

מה המסקנה? שצריך להיות ערניים וזהירים, מה שמוביל אותי לכלל הראשון מתוך 10 כללי הבטיחות בעת טיול בחו"ל:

1.חפשו מידע באינטרנט וגלו מהן הונאות המטיילים הנפוצות ביעד אליו מועדות פניכם.
כל  עיר וארץ מתאפיינות, לצערנו, במעשי ההונאה המיוחדים להן. בסין למשל, מדובר בהונאה אותה תיארתי לכם, והונאה נפוצה נוספת היא הניסיון לגבות מחיר מופקע לנסיעה במונית, ובבירות האירופאיות יש להיזהר מכייסים. זו לא כל הרשימה. לפני הנסיעה בדקו וחפשו מידע באינטרנט ממה כדאי להיזהר, תשאלו חברים. בקיצור, תלמדו מניסיון של אחרים, כך תדעו היכן ומתי כדאי לנקוט במשנה זהירות. וכפי שכתבתי בתחילת הכתבה, אני לא מעודדת אתכם למחשבות שליליות, אבל אני יכולה להעיד על עצמי שכאשר אני יודעת ממה צריך להיזהר, אני נוקטת באמצעי הבטיחות הדרושים, ואז אני יכולה להמשיך ולטייל ב"ראש שקט", בידיעה שעשיתי מה שצריך.

2. שימו את הכסף והמסמכים במקום נסתר ובטוח.
כמו חגורת כסף, למשל. נכון, זה לא נוח. ממש לא נוח. אבל זו אחת מהדרכים הבטוחות  ביותר לשמור באופן מוגן על הכסף, הדרכון והמסמכים החשובים שלכם. ישנם סוגים שונים של "חגורות כסף", יש רצועה עם כיס שנסגרת  על הרגל עם רצועות, יש גרב מיוחדת שדומה לגרב אלסטית עם כיס, גם היא מיועדת לרגל ויש נרתיק שאפשר לתלות עם שרוך על הצוואר ולהחביא מתחת לחולצה, אבל הם פחות יעילים. ה"גרב" הזו לא נוחה לכל אחד (ומי שכן נוח לו – הרוויח). ואת הנרתיק שתולים על הצוואר אפשר בקלות לאבד, או לתלוש מכם. לכן מומלץ להשתמש בחגורה המוכרת. יש גם כאלו שמגדילים לעשות ותופרים כיס נסתר במכנסיים, או מחביאים כסף במגפיים. אף שיטה לא מושלמת ב 100%, לכן בחרו את מה שבסופו של דבר יהיה הכי נוח עבורכם וכתוספת בטיחות הקפידו גם על הכלל הבא.

בחרו איזו שיטה שנראית לכם לנשיאת הכסף והמסמכים באופן בטוח. רק אל תישאו אותם כך....
התמונה מכאן


3. פזרו את הכסף בכמה מקומות.
בנוסף לעצה בסעיף הקודם, חלק מהכסף כדאי להחביא במקומות נוספים, ליתר ביטחון. תהיו יצירתיים. רק אל תשכחו היכן החבאתם אותו...

4. תמיד תישאו עליכם קצת כסף קטן במקום זמין, אפילו בכיס המכנס או המעיל.
אם יהיו לכם מטבעות ושטרות בסכומים קטנים, שזמינים לכם ל"שליפה מהירה", זה יאפשר לכם לשלם על הוצאות קטנות במהלך היום כמו כוס קפה, או כרטיס לרכבת מבלי להוציא את כל הארנק, או מבלי לפשפש בחגורת הכסף שלכם באמצע הרחוב.

5. השתמשו בכספת בחדר המלון.
כיום, במרבית בתי המלון ברמה של 3 כוכבים ומעלה, יש כספת בחדר, ומומלץ מאוד לנצל אותה. לעתים זה כרוך בתשלום נוסף, אך לדעתי זה שווה כל דולר או יורו. בכספת אפשר להשאיר בבטחה את  המסמכים החשובים, את הדרכון וגם כסף ותכשיטים.

6. שמרו על הדרכון שלכם מכל משמר.
מאוד לא נעים להיות בחו"ל ולגלות שהדרכון אבד או נגנב. גם בארץ, בביתכם זה בוודאי לא נעים, אבל בחו"ל על אחת כמה וכמה! המקום של הדרכון הוא לא בכיס, ולא סתם זרוק בתיק. בעת טיול, הדרכון שלכם צריך להיות במקום שלדעתכם הוא הכי בטוח. רצוי בחגורת בטן מתחת לבגדים, או בכספת. ולא, בבקשה אל תשאירו את הדרכון מתחת לכרית!!

7. צלמו מראש את כל המסמכים החשובים, רצוי בכמה העתקים.
ב"מסמכים חשבים" הכוונה היא לדרכון, תעודת זהות, רישיון נהיגה וכדומה. עותק אחד תשאירו בבית, (ובכלל, זו עצה טובה באופן כללי, שתמיד יהיה לכם העתק של תעודת זהות ודרכון), עותק שני תישאו עליכם ועוד אחד אפשר לשים במזוודה, ליתר ביטחון. אפשר גם לסרוק ולשמור במייל.

8. קחו אתכם תעודת זהות בנוסף לדרכון.
אנשים רבים משאירים את תעודת הזהות בבית, וחושבים שבעת נסיעה לחו"ל אפשר להסתפק בדרכון. זה נכון כמובן, בדרך כלל, אלא אם מאבדים את הדרכון. או, למקרה שצריך להשאיר תעודה מזהה כפיקדון, וברור שעדיף להשאיר תעודה מזהה כפיקדון. אז למקרה הצורך, ובתקווה שלעולם לא תזדקקו לזה, כי זו חוויה לא נעימה, קחו אתכם גם תעודת זהות בעת נסיעה לחו"ל.

9. כדאי לעדכן אדם קרוב בתכניות שלכם ובמקום בהימצאכם.
מה זה אומר? שתשאירו לאדם הקרוב ביותר אליכם, זה שאתם שומרים אתו הכי הרבה על קשר: בן זוג, הורה או אח, פרטים לגבי הטיול שלכם. כמו למשל: כתובת בית המלון, פרטי הטיסה. אם אתם מתכננים לבקר ביותר מיעד אחד- תדאגו לעדכן אותם גם בתכנית המסלול שלכם. אם המסלול לא נקבע טרם הנסיעה, אז לפני שאתם ממשיכים ליעד הבא- תעדכנו מישהו. כך תעשו גם אם אתם יוצאים לטיול בטבע, אפילו אם זה מסלול קצר, ובטח שרצוי לעשות זאת אם מדובר בטרק ארוך.

10. תשמרו על ערנות ובטחו בתחושות הבטן שלכם.
שימו לב מה קורה סביבכם, היו זהירים, ואם משהו או מישהו מרגישים לכם לא נכון , (שם בנקודה הקטנה הזאת בתוככם, עמוק בפנים), פשוט תסתובבו ותלכו. סביר להניח, שאם תנהגו כך, אז לעולם לא תגלו מדוע הייתה לכם תחושה לא טובה, ומדוע נלחצתם והאם צדקתם או לא. אבל זה בסדר. זה האינסטינקט הפנימי שלכם שמנווט אתכם. אל תרגישו מטופשים, פשוט תימנעו ממקום, חברת אדם, או סיטואציה שמרגישה לכם לא טוב.Better safe than sorry  .

ולסיכום, למרות כל מה שנכתב וסופר, חשוב לצאת לטיול בהרגשה טובה, וללא דאגות מיותרות. אז תנקטו באמצעים שישמרו אתכם בטוחים, וכך תוכלו להשתחרר ולטייל בראש שקט.

בסופו של דבר, מה שחשוב הוא שתטיילו בשמחה ובבטחה.
התמונה מכאן.


אם אהבתם את הכתבה ומרגישים שהיא תרמה לכם, אתם מוזמנים לספר לי על כך בתגובות.

 ובנוסף, אשמח אם תשתפו אותי בכללים האישיים שלכם, שאתם משתמשים בהם בעת טיול בחו"ל. גם סיפורים אישיים יתקבלו בברכה J


התמונה הראשונה בפוסט - מכאן. את השנייה והשלישית - צילמתי אני. והשאר- בהתאם למה שכתוב לצד כל אחת מהן.2 תגובות:

  1. סיפור נחמד ויופי של טיפים לנוסע. כאת רק צריך לבחור את היעד!

    השבמחק
    תשובות
    1. תודה הלני, העיקר זה לטייל ולהנות :)

      מחק