יום ראשון, 13 בדצמבר 2015

8 הטעויות הנפוצות ביותר שמטיילים עושים וכיצד להימנע מהןאם יש דבר שהוא נכון לכל תחום בחיים, הרי זאת האמרה שכדאי ועדיף ללמוד מטעויות של אחרים, לכן ריכזתי עבורכם את הטעויות הנפוצות ביותר שמטיילים עושים, אלו הדברים שאנשים נוטים לשכוח, כי זה כל כך לא נעים כשזה קורה לנו. אתם מוזמנים לקרוא, להפנים ולהימנע מלחזור על הרשימה הבאה :)   1. תוקף דרכון

להזמין טיסה מבלי לבדוק את הדרכון בתוקף, היא כנראה הטעות הנפוצה ביותר של מטיילים. אפילו נוסעים וותיקים ומנוסים נופלים בכך ומגלים ברגע האחרון שהדרכון לא בתוקף. איך להימנע מכך? דבר ראשון, לפני שמתכננים נסיעה, יש לבדוק שהדרכון בתוקף. ואפשר גם לשים תזכורת ביומן לחדש את הדרכון לפני שפג תוקפו.


ואם בכל זאת זה קרה לכם, מה עושים? האפשרות הזולה, אם הבחנתם בטעות בזמן, היא לגשת למשרד הפנים ולהוציא דרכון חדש. אם לא "עליתם" על זה בזמן, עדיין אפשר לגשת למשרד הפנים ולנסות לדבר אל טוב ליבה של הפקידה, שתאפשר לכם להנפיק דרכון חדש במקום, או בהתראה קצרה ככל האפשר. האפשרות היקרה, היא להנפיק דרכון חדש בשדה התעופה.pixabay


2. טעות באיות השם לפי הדרכון

שם הנוסע בכרטיס הטיסה חייב להיות זהה לשם המופיע בדרכון. מי שיגיע לשדה התעופה ובידו כרטיס טיסה עם שם אחד ודרכון עם שם אחר, אפילו אם מדובר בטעות של אות אחת, סביר להניח שלא יעלו אותו על הטיסה, אלא אם ידאג לשנות זאת, בדרך כלל בתשלום נוסף.


מרבית הטעויות מתרחשות בהזמנות שנעשות דרך האינטרנט, בעיקר שמות הפוכים. כלומר, הנוסע מזין בטעות את השם הפרטי במקום המיועד לשם המשפחה ולהפך. גם זה לא תקין ולא "יעבור" במרבית חברות התעופה. כך גם לגבי אות כפולה או אות חסרה.


אין להקל ראש בטעות באיות השם בדרכון. עדיף כמובן להימנע מכך מלכתחילה, אך במקרה ובכל זאת מתגלה טעות יש לפנות באופן מידי לחברת התעופה (אם הזמנתם באינטרנט) או לסוכן הנסיעות. לפעמים ניתן יהיה לתקן את השם בעלות סמלית (עד 50 $) ובמקרים בודדים אף בחינם (בד"כ בטיסות צ'רטר), אך במרבית הפעמים מדובר בקנס לא קטן, 50$ לכל הפחות, ויכול להגיע גם לסכומים גבוהים יותר, תלוי בחברת התעופה.


    3. לא מבקשים מושב מועדף בטיסה

יש אנשים שאוהבים לשבת בטיסה ליד החלון, ויש כאלו שבמעבר. זה המקום לציין שמעולם לא נתקלתי באדם שביקש לשבת באמצע. כי זה פשוט לא נוח. ואם לא תציינו איזה מושב אתם מעדיפים, יש סיכוי סביר שלא תקבלו אותו. כמובן שלא תמיד זה מסתדר, אבל אם המושב שהעדפתם לא פנוי כרגע, אולי הוא יתפנה בהמשך, לכן כדאי לבדוק זאת מידי פעם.


כיום, חלק מחברות התעופה מאפשרות בחירת מקום ישיבה רק בתשלום, גם למושבים הרגילים ביותר. זאת הדרך שלהם להרוויח עוד כסף. לרוב לא מדובר בסכומים מאוד גבוהים, 10$ או 15$ למושב רגיל, תכפילו את זה בשניים (הלוך וחזור) ואין ספק שזה כבר מייקר את כרטיס הטיסה, אבל זה בהחלט מתגמד לעומת העלות הכוללת של נסיעה לחו"ל, אז מי שמאוד חשוב לו היכן ישב במהלך הטיסה, מומלץ שיסדיר זאת מראש, אפילו בתשלום.


  4. שוכחים לבקש ארוחה מיוחדת

אם אתם זקוקים לארוחה מיוחדת (טבעונים, צמחונים, חולי סכרת, ללא גלוטן, ארוחה כשרה) יש לציין זאת לא יאוחר מ – 24 שעות לפני ההמראה, משום שחברות התעופה לא מביאות איתן לכל טיסה את כל המגוון הקיים. ארוחה צמחונית למשל, תהיה בטיסה שלכם רק אם ביקשתם, שמכם יהיה רשום עליה והדיילים ידעו שהיא מיועדת רק עבורכם.


את המנות המיוחדות מגישים לפני המנות הרגילות, לכן יש לי לקוח שתמיד מבקש שאזמין לו איזו ארוחה מיוחדת, כשרה או צמחונית, כדי שהוא לא יאלץ להמתין עד שהדיילת תגיע אליו עם העגלה. זה מאפשר לו לסיים מוקדם יותר עם עניין הארוחה וללכת לישון.


חשוב לציין, שכמו עם בחירת המושבים, כך גם עם ארוחות בטיסה, כיום חלק מחברות התעופה כבר לא כוללות שירות זה במחיר הכרטיס אלא מאפשרות זאת בתשלום נוסף בעת הטיסה.


5.    לא מבררים האם שעת הטיסה השתנתה

אחד הדברים שיכולים להרוס חופשה, או לפחות את ההרגשה הטובה לכמה שעות (לפעמים לכמה ימים) הם תרחישים בלתי צפויים שמשנים לנו את התכניות. הנפוץ מבין כולם הוא שינוי שעת הטיסה. ברוב המקרים, חברות התעופה מעדכנות את סוכני הנסיעות, ואנחנו מעדכנים אתכם. ישנן חברות תעופה ששולחות הודעה גם ללקוח, אם יש להן את פרטי ההתקשרות שלו, או שהוא חבר מועדון הנוסע המתמיד שלהם. כל זאת במקרה והשינוי בוצע זמן רב לפני הטיסה. על שינויים שמתרחשים ממש ברגע האחרון, כמה שעות לפני הטיסה, בדרך כלל לא תקבלו עדכון. הדרך היחידה לקבל עדכון כזה בזמן אמת הוא להיכנס למערכת ההמראות ונחיתות של שדה התעופה, ושם לוודא שלא חל שינוי בזמן הטיסה. וכך, אם הטיסה שלכם נדחתה, תבלו את הזמן הנותר בנוחות של ביתכם ולא בהמתנה מייגעת.


 Freepik


     6. לא מבררים מה עלות דמי הביטול והשינוי

ברור מאליו שכאשר אנחנו מזמינים חופשה, אנחנו לא רוצים לחשוב על דברים שליליים. באופן אישי, אני תמיד דואגת לעדכן את הנוסע בדמי הביטול של הטיסה או המלון שהזמין, פשוט כדי למנוע אי הבנות בעתיד, ושמתי לב שפעמים רבות הלקוחות פשוט לא שואלים. לדעתי, מדובר במידע הכרחי, בדיוק כמו שתרצו לדעת היכן ממוקם המלון ומתי ממריאה הטיסה. זה חשוב במיוחד אם אתם מתכננים להאריך או לקצר את השהייה שלכם, שאז בתכנון התקציב שלכם תוכלו להתייחס למשמעות הכספית של שינוי.


7.   לא מדפיסים כרטיסים ושוברים

כיום, בעידן הדיגיטלי, זה נראה לנו מוזר להדפיס כרטיס או שובר. "למה צריך את זה?" שואלים אותי לא פעם "יש לי הכול בנייד". וזה נכון עד שפתאום זה  לא מסתדר, שנגמרת הסוללה, שאין קליטה. לכן תמיד כדאי להדפיס את כל החומר הרלוונטי, בסך הכול מדובר בכמה עמודים, שאותם כדאי לשים בתיק היד במקום זמין. כי אין דבר מתסכל ומלחיץ יותר לגלות שאינכם יודעים מה כתובת המלון אליו מיועדות פניכם, או שפקיד בדלפק ההגירה מבקש ממכם להראות לו את כרטיס טיסת החזור שלכם ואין לכם מה להראות לו, ואתם צריכים לשכנע אותו שלא באתם להשתקע במדינה שלו, אלא רק לבקר. ישנם גם בתי מלון שלא מסתפקים בכך ששמכם מופיע במערכת ההזמנות, הם רוצים לקבל את השובר המודפס ממש. לכן חשוב להדפיס הכל, גם אם בסוף לא תזדקקו לזה.


8.     שוכחים להסדיר ביטוח רפואי לפני נסיעה לחו"ל

רוב האנשים יודעים כמובן שלא יעלה על הדעת לצאת מהארץ ללא ביטוח רפואי. אבל, משום מה, רבים דוחים את הסדרת הביטוח לרגע האחרון. וברגע האחרון, בלי לשים לב, שוכחים. ביטוח רפואי לנסיעה לחו"ל, הוא בדרך כלל, הדבר הזול ביותר בכל הקשור לנסיעה, ואפשר להנפיק אותו זמן רב לפני הנסיעה. למעשה, אם אתם מזמינים דרך סוכן נסיעות, אין שום סיבה שלא תבטחו את עצמכם כבר בעת ההזמנה.
אני מקווה שהרשימה הזו תעזור לכם בנסיעתכם הבאה ואם אי פעם גם אתם שכחתם לבצע את אחת מן הפעולות שברשימה, או אחרות,אתם מוזמנים לכתוב למטה בתגובה ולשתף מה קרה ומה עשיתם, כך נוכל ללמוד גם מהניסיון שלכם :)

התמונה בראש הרשומה- מכאן. יתר התמונות - בהתאם למה שכתוב ליד כל אחת.4 תגובות:

 1. טיפים מצויינים
  תודה רבה

  השבמחק
 2. פוסט מעולה!!! באמת קרו לי חלק מהדברים האלה. תודה רבה

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה נופר :) צר לי לשמוע שקרו לך... אבל אין חכם כבעל נסיון

   מחק